Stawki VAT w Polsce

Jeżeli masz wątpliwości, którą stawkę VAT wybrać; jakie stawki VAT obowiązują w Polsce; kiedy wybrać 8%, a kiedy 23% oraz jak  poprawnie obliczyć VAT – ten artykuł okaże się pomocny.

Stawki VAT w Polsce

Wybór odpowiedniej stawki VAT jest istotny.

Co to jest podatek VAT?

Podatek VAT (value-added tax) czyli podatek od towarów i usług (PTU) najprościej mówiąc jest podatkiem od wartości dodanej. Jest to podatek pośredni, który w ostateczności obciąża konsumenta, zwiększając cenę brutto towarów i usług. Teoretycznie, dzięki mechanizmowi odliczania VAT, jest on zupełnie obojętny dla przedsiębiorcy. Ten jednak ma obowiązek wystawiać faktury na kwotę netto powiększoną o odpowiednią stawkę VAT. W przypadku błędnie dobranej stawki VAT, konieczne może okazać się wystawianie faktur oraz deklaracji korygujących.


Sprawdź, do kiedy należy rozliczyć VAT  oraz kiedy wpłacać zaliczki na podatki.


W Polsce, podstawowa stawka VAT wynosi 23% i stosowana jest w większości przypadków. Istnieją jednak znaczące wyjątki. Ustawa bowiem przewiduje również stawki VAT na poziomie 8%, 7%, 5%, 4% oraz 0%.

  • 8% — Stawkę VAT 8% stosuje się dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług; ­ do dostawy, budowy, modernizacji, remontu, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
  • 7% — W zasadzie nie jest stawka VAT, a stawka zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolnika ryczałtowego, który jest zwolniony z VAT.
  • 5% — Stawka obniżona 5% obejmuje przede wszystkim produkty żywnościowe (produkty zbożowe, chleb, nabiał, przetwory mięsne, soki), książki na wszystkich nośnikach fizycznych oraz czasopisma.
  • 4% — Stawka 4% jest stawką ryczałtu dla przedsiębiorców świadczących usługi taksówek osobowych.
  • 0% — Stawkę zerową stosuje się przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów oraz eksporcie towarów.

Skorzystaj z darmowego Kalkulatora VAT (brutto – netto). Szybko obliczysz wartości netto, brutto oraz wysokość podatku VAT dla danej stawki.


Stawki zerowej nie wolno mylić z oznaczeniami ZW (Zwolnienie z VAT) oraz NP (nie podlega opodatkowaniu). Ze zwolnienia podmiotowego mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy w poprzedzającym roku obrotowym nie przekroczyli kwoty 200 tys. zł przychodu. Zwolnienie przedmiotowe dotyczy podatników, wykonujących specyficzne czynności, m.in. usługi medyczne, finansowe i edukacyjne. Oznaczenie NP tyczy się sprzedaży usług poza Polskę. W takim wypadku obowiązek naliczenia VATu spada na kupującego.

Uwaga! Stawka 0%, ZW oraz NP nie wykazują wartości podatku, ale pomylenie ich zastosowania może powodować komplikacje dotyczące możliwości odliczenia VAT od wydatków dotyczących sprzedaży oraz w rezultacie prowadzić do konieczności tworzenia korekt deklaracji.
Jeżeli masz wątpliwości, którą stawkę VAT należy zastosować, skontaktuj się z naszymi ekspertami.  Nie trać czasu na korekty — powierz nam swoją księgowość — Biuro rachunkowe BD Partner świadczy profesjonalne usługi księgowo-kadrowe.

Jarosław Badowski
Menedżer ds. Rozwoju
BD Partner Sp. z o.o.
jaroslaw.badowski@bdpartner.pl